

Multisport og volley - høst
- Kristiansand folkehøgskole – Kristiansand
- Telefon: 38 02 22 00
- E-post: post@kristiansand.fhs.no
- Kurslengde: Halvår — høst
- Oppstartsdato: 30.11.-0001
- Linjefag: 15 timer/uke
- Pris: fra 78 000,-
- Sted: Kristiansand
Multisport og volley handler først og fremst om mestring, moro og samhold. Vi skal prøve ut mange forskjelige aktiviteter, men legger litt ekstra vekt på beachvolley og volleyball
På halvårskurset vil du bli endel av helårskurset vårt med samme linjenavn. I løpet av en "normaluke" har vi i snitt 2 dager med linjetid og 2 dager med valgfag (for høsten 2025 har vi 1 hel valgfagsuke med mulighet for mange fine turer), resten av uken er fellesfag som f eks internatmøter, lørdagsseminar og elevkvelder. Hvilken form du er i fra før spiller ingen rolle – alle vil få maks ut av aktivitetene på denne linjen
Andre aktiviteter:
Linjetur til Sri Lanka
Linjeturen vår på høsten går til eksotiske Sri Lanka. Fantastiske opplevelser med beachvolley, styrketrening, spennende kulturmøter og mat, utflukter og selvfølgelig nydelig natur. Les mer om turen her.
Læreren
Nila har CrossFit Level 1 Trainer-sertifisering,mange års erfaring som international sandvolleyball-spiller
Linjen passer for deg som ønsker et halvår med fokus på variert trening, gøye valgfag, og som har lyst til å oppleve alt det andre folkehøyskole livet innebærer. Ingen krav til ferdigheter/erfaring.
To ganger i løpet av året drar vi på tur sammen, hele skolen. Disse turene er inkludert i prisen
Den store fellesturen vår går til Italia og den andre er en flott tur ut i havgapet til et skjærgårdsparadis som heter Havglimt, på en øy utenfor Kristiansand.
Du kan lese mer om fellsturene våre her
I tillegg til disse flotte fellesturene får du også 2-3 uker i løpet av skoleåret mulighet for å velge mellom mange ulike turopplegg i våre valgfaguker
Obligatorisk: Ja
Pris: Inkludert i linjepris
Varighet: 1 uke
Måltider pr dag inkludert: 2
Når skoleåret går mot slutten og alle helst bare ønsker å være sammen hele døgnet, fyller vi opp 2 busser og setter kursen sørover mot Italia på en åtte dagers fellesreise. Vi gjør mange spennende stopp underveis, både på veien til og fra Italia. Italia har hatt stor innvirkning på vår sivilisasjon med tanke på språk, mat, religion og kultur. Vi gleder oss til å ta med oss alle våre elever for å oppleve dette landet og lære masse nytt og spennende sammen.
Siden dette er en ny reise for oss, er alle detaljer for turen ennå ikke helt på plass. Målet for reisen er først og fremst reisen i seg selv og å ha felleskap og gode opplevelser sammen. I Italia skal vi blant annet besøke to vakre byer.
Andre opplevelser
• Byvandring i Venezia
• Spennende opplevelser i vakre Bologna
• God mat, spennende historie, kultur og religion
• Besøk i Dachau konsentrasjonsleir
• Spennende stopp i vakre tyske byer
• Danmark og fin båttur
Obligatorisk: Ja
Pris: Inkludert i linjepris
Varighet: 3 dager
Vi drar hele skolen med på overnattingstur til Havglimt, som ligger på Ytre Ulvøya i skjærgården mellom Lillesand og Kristiansand. Stedet består av flere bygninger: hovedhus, spisesal/møtesal, hytte, ”dukkestue”, båthus og sanitærbygg/lager. Eiendommen er på ca. 60 dekar, i spennende, variert og idyllisk sørlandsnatur – med fjell, knauser, strender og jorder. Sammen lager vi god mat og prøver oss på alle aktiviteter som kan gjøres i tilknytning til sjø, strand og skjærgård. De som ønsker det, tar med seg en hengekøye og får kanskje med seg soloppgangen. Eksempel på aktiviteter vi gjør er:
Obligatorisk: Ja
Pris: Inkludert i linjepris
Varighet: 3 ulike uker
2-3 uker i løpet skoleåret har vi valfaguker hvor du kan velge mellom mange ulike turer. Dette gir en fantastisk mulighet til å bli godt kjent med andre elever enn de du går på linje med.
Valgfagsturer vi tilbyr:
Noen valgfagturer har en egenandel, men de fleste er inkludert i skolepengene.
I en normaluke er 2 dager linjefag, og ellers fyller vi dagene med valgfag, fellesfag og elevaktiviteter. Vi gjør oppmerksom på at kjøkkenet på skolen er stengt i ferier/langfrihelger
Slik kan en skoleuke se ut:
Skolestart, lørdag 24. august 2024
Høstferie, uke 40, fra fredag 27. september kl.12.30 til og med mandag 7. oktober.
Jule- og nyttårsferie, fra kl. 12.30 torsdag 19. desember
1.skoledag i 2025, tirsdag 7. januar
Vinterferie, uke 8, fra fredag 14. februar kl. 12.30 til og med mandag 24. februar
Påskeferie, fra torsdag 10. april kl.12.30 til og med tirsdag 22. april
Avslutning med foreldre, lørdag 3. mai.
Siste skoledag og hjemreise for elevene, fredag 9. mai 2025
NB! Med forbehold om endringer
Last ned årsplan som pdf ↓Ca. 2 dager pr. uke går med til valgfag. Hvilke valgfag vi tilbyr, avhenger av interesse og påmelding. Les gjerne mer på nettsiden vår, om hvilke valgfag vi tilbyr. Vi har også flere valgfaguker i løpet av skoleåret, med mange spennende turer.
Pris: 1 900,-
På dette valgfaget reiser vi på overnattingstur til et sted hvor det er bra med snø og gode forhold for å stå på ski i en slalombakke. Prisen på turen avhenger av sted og lengde på turen.
På baking valgfag lærer du å bake god gjærbakst, samt kaker og andre søte saker.
Ta kjøretimer og opplæring som et valgfag. I samarbeid med lokal kjøreskole, og kostnader betales av elevene i henhold til deres prisliste.
Bildekunst valgfag lærer deg grunnleggende maleteknikker og metoder som du så får prøve selv.
Hvordan skal vi best ivareta ta dagens behov uten å redusere mulighetene for kommende generasjoner til å få dekke sine behov , lære om bærekraftig utvikling, hvordan kan vi selv bidra i det daglige
Båtførerprøven gir deg mulighet til å kjøre båter som går raskere enn 10 knop og har mer enn 9,9 hk. Du lærer teori og forbereder deg til en frivillig eksamen. Eksamensavgift må dekkes selv.
Pris: 200,-
Kristiansand har en flott ishall med curlingbaner som vi kan bruke, med eller uten rutete bukser.
Pris: 3 000,-
I en av valgfagsukene før påske kan du bli med til flott Skallerup Klit på Jylland, i Danmark .
Pris: 2 900,-
På valgfag dykking får du mulighet til å fullføre kurs og få sertifikat i Open Water Diving.
På dette faget tar vi opp og diskuterer dagsaktuelle etiske temaer hvor mange kanskje har ulike meninger.
Vi er med i et prosjekt sammen med Kristiansand Kommune for å holde nede bestanden av mink på øyene i skjærgården
På dette valgfaget får du i tillegg til fine båtturer også prøve å fiske med havteine, torskeruse, garn og stang
Fotball valgfag for deg som liker å spille fotball hele året, for gøy eller for å trene.
Friluftsliv er et heldagsvalgfag hvor man drar på dags- og overnattingsturer med sjø, skog og fjell som utgangsgpunkt. En dag er satt av til Via Ferratatur. For denne turen er det en kostnad på kr 700
Vi tar med oss frisbeene til Kristiansand Golfbane som ligger like ved skolen
Hund valgfag er for deg som ønsker å være med hunder og samtidig lære mer om hvordan man oppdrar og behandler en hund, samt lære enkel hundedressur.
I hverdagspsykologi får du lære mer om kommunikasjon og samspill og hvordan man kan få til å leve godt sammen med andre.
Hyttekos er et valgfagukeopplegg og handler om å dra på hyttetur og gjøre alt det man forbinder med en koselig hyttetur.
Håndarbeid kan være fiksing av klær eller fiksing av seilbrett og båter. Vi tilpasser faget ut fra elevene som ønsker det.
Pris: 250,-
Lær det grunnleggende innenfor sporten ishockey, samtidig som du får spille i ishallen i Kristiansand. Kostnad for leie av skøyter for dem som ikke har egne.
Valgfag jakt består av jakt med hund på blant annet mink, hare og rådyr. Skolen setter også opp Jegerprøve som valgfag om det er stor nok interesse.
Dette faget handler om å se gode filmer hvor man kan kjenne igjen tema eller et budskap som kommuniserer noe av det samme som Jesus gjorde da han levde.
Vi ligger midt i den flotte Sørlandsskjærgården og bruker den til å lære grunnleggende padleferdigheter med kajakk. Ønsker du det, er det også mulig å ta våtkort.
Pris: 300,-
Vi tilbyr kurs i klatring både innendørs og utendørs. Ønsker du å ta brattkort, er det mulig her. Egenandel for klatring i innendørs klatrehall
På dette faget får du være kreativ og lage ting du kan kanskje bruke selv etterpå.
Vi har valgfag massasje for deg som ønsker å lære ulike typer massasje
Populærer valgfag med teama som f eks: Budsjettmat, gourmetmat på hybel, baking o.lig. Lær å lage billig og god mat, nyttig lærdom når en skal flytte for seg selv.
Fra 2018 av kan vi tilby topp utstyrte musikklokaler på skolen. Vi har musikklærer med mange års erfaring som artist, og vi har også egen lærer for nybegynner i Gitar-valgfag
Pris: 400,-
Verdens raskest voksende idrett og et populært valgfag. Vi samarbeider med lokale aktører, og leier baner i haller i området rundt Kristiansand
Vi har tilgang på både innendørs og utendørs sandvolleyballbaner og tilbyr sandvolleyball med høy kvalitet som valgfag, hele året.
Vi har både små og en stor seilebåt som vi bruker til valgfag, både for dagsseilaser og til lengre turer. For surfetur til eks Danmark eller Jæren i valgfagsukene vil det komme en ekstra kostnad
På dette faget får du lære mer om hvordan man kan forstå både seg selv og andre mennesker bedre.
På dette faget får du dra på skitur og gjerne lære deg god teknikk, til bruk på ski både bortover og nedover.
I helårs valgfaget «Start bedrift» kan du sammen med andre elever lære hvordan oppstarten foregår. Hver studentbedrift kan omsette for 140 000 kr, og det er mulig å tjene egne penger i løpet av året
Hvis du ønsker å lære mer om å strikke eller få hjelp til å komme igang
Vi har lærere med mye erfaring med styrketrening og crosstrening. Flere dager i uka kan du velge ulike varianter av dette valgfaget
Tur på sykkel i valgfaguke, i Norge eller til Danmark, med overnattinger. Høsten 2020 syklet vi en flott tur på Hardangervidda
Valgfag som blir studietid for dem som ønsker å ta opp fag fra videregående, oppfølging av lærer på lekseplan om ønskelig. Man får godkjent fravær for å ta eksamen, og ha lesedager i forkant av det.
I valgfagsuker kan man dra på tur til eks vestlandet, og få med Preikestolen, og Kjerrag. Eller vi drar på topper oppover i Setesdalen.
Turmat går ut på å lære seg å lage ulike typer mat som enten er bra å ta med på tur eller er lett og godt å lage på tur. Det kan for eksempel være bålmat, energirik mat eller tørket mat.
Et valgfagukeopplegg hvor du blir utfordret på å komme deg fram uten penger, løse ulike oppgaver og spre mest mulig glede underveis.
Vi tilbyr volleyball som valgfag med flinke lærere. Skolen deltar også på flere turneringer i løpet av skoleåret, som f. eks. NM for folkehøyskoler og videregående skoler.
Et valgfagukeopplegg hvor du bor i telt og lærer deg hvordan du overlever på en god måte flere dager ute i naturen.
Velkommen til Sørlandets hovedstad. Folkehøgskolen har en fantastisk beliggenhet, omringet av sjø på tre kanter, midt i det beste av Sørlandets skjærgård. Gi deg selv et år hvor du invisterer i deg selv. Få nye venner. Ingen forkunnskaper er nødvendig, kom som du er - uansett så er du bra nok !
Styrkerom
Klatreutstyr (ikke sko)
Ta gjerne kontakt med skolen dersom du har behov for spesiell tilrettelegging.
Jula er høytid for at generasjoner møtes. For mange onkler, tanter og besteforeldre er det toppen av julens kransekake å få møte nevøer, nieser og ...
Folkehøgskolene har rullerende opptak. Men hva er egentlig rullerende opptak?