

Backpacker Multisport - Høst 2025
- Seljord Folkehøgskule – Seljord
- Telefon: 35 05 80 40
- E-post: kontor@seljord.fhs.no
- Kurslengde: Halvår — høst
- Oppstartsdato: 24.08.2025
- Pris: fra 79 500,-
- Sted: Seljord
- Studietur: Interrail - Europa
Høstsemesteret på Backpacker Multisport-linjen byr på en rekke spennende eventyr og utfordringer. Vi starter med en 4-dagers tur til Vestlandet, hvor du får oppleve via ferrata, brevandring, Trolltunga-tur og rafting. Deretter venter en 2-dagers «Into the Wild»-tur, hvor du virkelig får kjenne på villmarken. I tillegg legger vi ut på en to ukers reise gjennom Europa, fra Balkan og hjem til Norge, der vi kombinerer eventyret med interrail og utforsker flere land.
Du vil være med på et bredt spekter av aktiviteter som klatring, toppturer, kajakkpadling, tandemparagliding, og ulike ballspill. Målet er å kombinere reiselyst med fysisk aktivitet, noe som vil utfordre både kropp og sinn.
Planlegging av turene skjer med hensyn til innhold, sikkerhet, økonomi og miljø. Kartlesing og utforskning av nye reisemål er en viktig del av forberedelsene. Vi ønsker også å kombinere turene med opplevelser som surfing, fridykking, eller paragliding. I tillegg vil vi gjennomføre varierte fysiske aktiviteter både inne og ute, for å sikre en allsidig opplevelse for alle.
Vi har to hovedtemaer på linjen:
Gjennom semesteret får du prøve deg på mange ulike aktiviteter, både fysisk og sosialt, med fokus på opplevelser, møter med mennesker og en aktiv livsstil.
For å være elev på Backpacker Multisport er eventyrlyst, pågangsmot og et ønske om å oppleve spennende og varierte aktiviteter og reisemål sammen med andre. Ingen spesielle forkunnskaper er nødvendig
Viktige egenskaper hos deg som elev på linjen vil være:
Obligatorisk: Ja
Pris: Inkludert i linjepris
Varighet: 13-16 dager
Måltider pr dag inkludert: 3
Vi reiser delvis sammen og delvis i mindre grupper på en to ukers spennende reise i Europa med tog, buss eller andre fremkomstmidler. Et hovedmål for årets tur er å fly til Baltikum helt sør i Europa, for deretter å reise nordover hele veien tilbake til Norge. På Balkan besøker vi for eksempel Nord-Makedonia, Albania og Kosovo. På veien nordover i Europa er for eksempel Budapest, Praha og Berlin aktuelle byer å reise innom for å oppleve. Dette er uansett en tur å glede seg til! Vi forventer også at turen gir svært god erfaring i forhold til det å reise og leve enkelt og rimelig, slik man gjerne gjør når man backpacker.
Obligatorisk: Ja
Pris: Inkludert i linjepris
Varighet: 3-5 dager
Måltider pr dag inkludert: 3
På fellesturen til Rauland er det mye forskjellig å oppleve. Vi bor sammen på Austbø hotel og har mange muligheter for å fylle dagene med varierte aktiviteter, ikke minst ute i det snødekte landskapet. Her kan man stå på ski i løypene, ake, fyre bål, kite på snø, gå toppturer, gå på trugetur, stå i bakken eller dra på hundekjøring. Skulle du ikke være så glad i vinter og snø er det også andre aktiviteter å holde på med. Bading, bålfyring og sosiale aktiviteter inne står også på programmet, og kanskje får vi med oss en konsert i løpet av uken? Gled deg til et av årets høydepunkter.
Obligatorisk: Ja
Pris: Inkludert i linjepris
Varighet: 3 dager
Målet med fellesturene er å bli kjent med hverandre og det å oppleve noe sammen som gruppe. Høstturen går til fjellgården Vatnelian som ligger i nærområdet til skolen. Fellesskapet står i fokus på denne turen og du blir kjent med den fine naturen vi har i Telemark. Du får oppleve innlands-Telemark med fjell, fiskevann, bærplukking og sosiale samlinger.
Det er en fantastisk tur for å spleise oss sammen. Denne turen huskes av mange som en av mange høydepunkter fra skoleåret.
Bendic var elev på Seljord Folkehøgskule på 90-tallet, og har siden tatt utdannelse innen både design og idrett. Bendic er en allsidig mann som er glad i jakt, fiske og brettsport. Han liker seg godt på kjøkkenet, og aller best trives han når han kan tilberede noe selvfanget. Han sier sjelden nei om noen inviterer til tur med elever og kollegaer.
Epost: bendic.poppe@seljord.fhs.no
Telefon: 35058043
Asbjørn har utdanning fra Høgskulen i Telemark med fordypning innen samfunns- og friluftslivsfag. Han har i tillegg bakgrunn fra forsvaret. Jakt- og fiskeerfaring har han bl.a. fra utallige turer på Hardangervidda. Han driver ellers med varierte aktiviteter som skikjøring og ballsport. Prøv gjerne å slå Asbjørn i ping-pong eller sjakk.
Epost: asbjorn.sekse@seljord.fhs.no
Telefon: 35058040
Skolen tilbyr mange forskjellige valgfag. Alt fra utendørs aktiviteter, idrettsfag, håndverksfag, sceniske fag, musiske fag, tenkefag, og andre fag ut ifra deres ønsker og hva de ansatte kan tilby deg av spennende utfordringer.
I skolens gymsal spiller vi fotball, volleyball, basket og innebandy. Vi vil også gjøre oss kjent med mange andre ballspill. Dette er et tilbud til deg som ønsker å drive med fysisk aktivitet.
Vi danser til RnB, hiphop, soul og pop. Et tilbud for både nybegynnere og viderekommende. Skolen har egen speilsal med spesialgulv for dans.
Filmklubb er et valgfag hvor vi ser et variert utvalg av filmer. Det åpnes for diskusjon og refleksjon rundt filmopplevelsen, og det fokuseres ofte på spesifikke elementer i filmen.
Hodet er ikke bare til pynt, og livet er fullt av store og små spørsmål. Det handler ikke alltid om å finne de riktige svarene, men mer om å stille de interessante spørsmålene.
Vi jobber med fersk/rått trevirke og kan lage blant annet kopper, skjeer i alle fasonger, boller, fat, små figurer og det du måtte ha fantasi til.
Innholdet i valgfaget varierer litt med ønsker til elevene. Aktuelle aktiviteter er fottur, topptur, jogging, intervalltrening, styrketrening, ballspill, ulike leker, matlaging på bål.
I valgfaget keramikk jobber vi kreativt med leire og lager forskjellige gjenstander. Årets elever har blant annet laget krukker og skulpturer. Valgfaget passer for alle
Du lager din egen kniv og slire med ditt eget preg og uttrykk. Det er et håndfast minne frå Seljord.
Seljord Folkehøgskule samarbeider med flyktningkontoret og Seljord Røde Kors om å gi leksehjelp til fremmedspråklige som trenger trening i å snakke, lese eller skrive norsk.
Fem minutter i bil fra skolen ligger det moderne ridesenteret Seljord Hestesenter. Her får du undervisning i hestestell, teknikk og ridning, både inne og ute. Faget passer for alle, uansett nivå.
Samspill er bandaktivitet basert på deltakernes ønsker. Sjanger er derfor styrt av de som melder seg på dette valgfaget.Det er ingen begrensing i besetning/instrumenttype.
Aktivitetene vil variere litt etter forholdene. Skilek, skiturer - rolige og med svette, aking, sirkeltrening, ballspill og ulike leker er aktiviteter vi holder på med.
I dette valgfaget bruker vi et saueskinn eller syr sammen 2 saueskinn til et stort skinn. Etterpå trykker vi mønster på skinnsida.
Valgfaget Småretter er for deg som er glad i å lage mat og lære noe om enkle og velsmakende småretter til ulike anledninger.
Spinning er et populært og aktivt valgfag og er en form for kondisjons- og styrketrening. Treningen foregår til musikk under ledelse av en instruktør på treningssenteret "Sterke Nils" i Seljord.
Strikking - for deg som vil lære håndverket, fortsette der du slapp eller produsere mer til glede for deg selv og andre. Her er alt fra ørevarmere til tova tøfler, perlestrikk og tøffe gensere mulig.
Dette er et kor for de som ønsker større utfordringer og som vil jobbe med mer krevende korarrangement. Repertoaret vil variere fra madrigaler til pop.
Hvert år lager elevene ei minnebok for skoleåret der alle får bilde og egen omtale. Små og store begivenheter, dagligliv, fest og selvfølgelig alle elever og ansatte får plass i årboka.
Velkommen til et år med livsglede og læringslyst!
På Seljord folkehøgskole kombinerer vi spennende fag innen friluftsliv, musikal, håndarbeid og musikk med studieturer til eksotiske steder, omringet av en varm og inkluderende atmosfære. Kom til oss for et år fylt med mestring, oppdagelser og minner for livet!
På skolen har vi kajakker og alt av padleutstyr samt våtdrakter, klatreutstyr- sko og det som trengs for klatring, telt samt felles friluftslivutstyr til overnatting og matlaging ved behov for dette. Skolens gymsal og treningsutstyr vil ellers også bli benyttet i undervisningen, samt den vakre Telemarksnaturen i nærområdet vårt.
Du trenger
Vi forsøker å tilrettelegge for alle som vil delta. Er du i tvil, så ber vi deg å ta kontakt med skolen: kontor@seljord.fhs.no .