Neste skoleår skal ikke Edvard gjøre som andre 17-åringer. Til høsten starter han nemlig på folkehøgskole. Der får han endelig dyrket interessen sin.
Dette skoleåret går 17-åringen Edvard Meisal Ask på Salg- og servicelinje på videregående i Trondheim. Han har fordypning i sikkerhet, men kunne også valgt salg eller administrasjon.
Edvard går 2. året og skulle egentlig ut som lærling til neste år. Nå er planene endret.
– Jeg var ikke helt investert som sikkerhetselev, sier han.
17-åringen fra Trondheim interesserer seg for musikk og spiller synthesizer. Det har han gjort i åtte år, blant annet som elev på kulturskolen.
Edvard hører på en del elektronisk musikk, men drar gjerne på konserter med en annen type musikk enn det han driver på med selv.
– Jeg er veldig skolelei. På linja jeg går på videregående er det ikke så mye fokus på kultur, og det er noe jeg savner.
Nå har han praksis i turistnæringen i Portugal og jobber lange dager. Da blir det heller ikke så mye tid til musikk.
Edvard vurderte musikklinje da han søkte på folkehøgskole, men er usikker på om det hadde vært et godt valg.
– Det er vanskelig å bli glad i instrumentet hvis du vet at du må spille på det, mener han.
Hvor fikk du ideen om å søke folkehøgskole?
– Alle barna til stefaren min har gått på folkehøgskole, så vi har snakket en del om det hjemme, forteller Edvard.
– Dessuten har moren min startet å jobbe på en folkehøgskole for ikke så lenge siden, fortsetter han.
Edvard legger til at han hadde hørt om folkehøgskole en god stund før det.
Edvard gleder seg til et år med mye musikk på folkehøgskolen.
Edvard skal gå på linja Musikkproduksjon og låtskriving på Sandefjord folkehøgskole.
– Musikklinja på Sandefjord folkehøgskole virket mest passende for meg med tanke på interessene mine og hvordan jeg jobber med musikk, forklarer han.
Edvard fant linja ganske raskt. Han gjorde litt research før han søkte, men sier han ikke brukte mye tid på å sammenligne skoler.
Han syns det er fint at skolen ligger langt unna Trondheim. Det blir en ny opplevelse å bo borte fra foreldrene. Å dele rom med noen blir også en ny opplevelse.
Sted: Sandefjord
Elevplasser: 116
Linjer: 7
Undervisningstimer pr. uke: 30-34 timer
Verdigrunnlag: Frilynt
17-åringen mener de fleste har interesser utover den studieretningen de går, også på yrkesfaglinjer,
– Det er ikke bare de på musikklinja eller studiespesialisering som er interessert i musikk, sier Edvard.
Han nevner en venn fra en annen linje på videregående som han har startet band med. I tillegg kjenner han en gutt på Bygg og anlegg som produserer musikk på fritiden.
Edvard ser ikke på folkehøgskole som en pause. Det blir heller et år med nytt perspektiv.
– Jeg får ikke nok musikk i livet slik det er nå, sier han.
– Det er noe jeg tror jeg får på folkehøgskolen, og det gleder jeg meg til.
Edvard planlegger å flytte hjem igjen etter folkehøgskolen for å fortsette skoleløpet som lærling. Han har hatt praksis og deltidsjobb hos filmfestivalen Kosmorama i Trondheim og håper det kan gi noen muligheter.
17-åringen kjenner ingen på samme alder som skal gå på folkehøgskole nå.
Han sier rådgiverne på skolen ikke snakker om muligheten for å gå på folkehøgskole.
– Det er litt dumt. Folkehøgskole kunne vært mer fremmet, for det er en stor mulighet, sier han.
– Folkehøgskole oppfattes dessverre som irrelevant i skoleløpet for mange.
7 % av elevene på landets folkehøgskoler er 17 år, viser tall fra Skolestartundersøkelsen.
Edvard har musikkstudio hjemme og gleder seg til å møte likesinnede på folkehøgskolen. Foto: Privat
På folkehøgskolen håper Edvard å møte folk som er kreative og har samme syn på livet.
– Jeg forventer mye av koblinger med folk, noe som kan skape muligheter senere i livet, sier han.
Håpet er å få nye venner og musikkrelaterte kontakter fra folkehøgskoleåret Det tror han vil skape mange muligheter.
– Jeg tror det kan bli gøy å henge med folk som tenker likens, forteller Edvard.
Les også:
Edvard har ikke fått så store reaksjoner på at han skal gå på folkehøgskole istedenfor å fortsette på videregående.
– Jeg har nevnt det, men ikke fått noe negativt, sier han.
En kompis på samme alder som går studiespesialisering har snakket om at han skal ta folkehøgskole etter videregående.
– Han spurte litt om det jeg skal nå, forteller Edvard.
Interessene er ikke bundet til studieretningen du går. De fleste har interesser utover det, også de på yrkesfag.
Edvard skjønner dem som ønsker å gå ferdig hele skoleløpet.
– Det kan sikkert være lurt å ta alt i ett, men jeg mener at det aldri skader med et friår.
17-åringen opplever at også andre på hans alder er skoleleie.
– Søk folkehøgskole! oppfordrer Edvard.
Sjekk mulighetene på folkehøgskolene enten du er over eller under 18 år. Finn din linje og send en søknad i dag.
Finn din linje19-åringen er glad for at hun sikra seg plass på folkehøgskole tidlig.…
Interessen for teater og musikal på folkehøgskolene er i kraftig vekst. Flere…
Mens vennene er stressa og bekymra, kan 19-åringen senke skuldrene og glede…
Folkehøgskolen ga André Mikael Heimvoll mange nye interesser og trygghet på egne…
Fra 24. til 26. mars setter ni ungdomspolitikere seg på samme buss…
Søknadene strømmer inn til folkehøgskolene. Her er de 10 linjene som har…
Vi får mange spørsmål fra ungdommer som vurderer å søke seg på…
Flere tusen søkere gjør denne tabben når de søker folkehøgskole. Det går…
Hva er forskjeller og likheter mellom folkehøgskole og årsstudium?
Flere og flere folkehøgskoler tilbyr nå halvtårskurs. Sjekk oversikten over linjene med…